Bedrijven in Appelscha
1 t/m 24 van 109 resultaten
-
Boshuis Vroeg
Boshuis Vroeg -
Bosbergtoren
Bosbergtoren -
Gea's Appeltaart
Gea's Appeltaart -
Tourist Info Appelscha
Tourist Info Appelscha -
Aekingahof B&B en Vakantiewoningenverhuur
Aekingahof B&B en Vakantiewoningenverhuur -
Nationaal Park Drents-Friese Wold
Nationaal Park Drents-Friese Wold -
Oorlogsmonument
Oorlogsmonument -
Van boven tot bodem - eindpunt
Accepteer cookies om deze content te zien.
Van boven tot bodem - eindpunt
-
Vegetatio
Vegetatio -
Hoeve Damsluis en grenspaal
Hoeve Damsluis en grenspaal -
Startpunt route Fochteloo
Startpunt route Fochteloo -
De Friese Ardennen
De Friese Ardennen -
Hein Mader sculpturen
Hein Mader sculpturen -
Sela Tuinen en B&B Tuinkamer
Sela Tuinen en B&B Tuinkamer -
Us Blau Hiem
Us Blau Hiem -
Oude School
Oude School -
Naamloos beeld
Naamloos beeld -
Café Hulst
Café Hulst
In deze nog nauwelijks herkenbare boerderij uit 1881 werd het vroegere “café Wed. R. Zwart” gerund. In 1921 aanmerkelijk verbouwd tot café-restaurant door de toenmalige nazaat en uitbater, Jan Zwart. Het etablissement heette toen Café Zwart. Deze uitspanning is vooral ook bekend door de stakingsbijeenkomsten eind 19e eeuw.
Janke van Vondel, oud 64 jaar, arbeidster uit Appelscha, is de enige vrouw die in de parlementaire enquête over de veenderijen – zowel in Fryslân, Groningen als Drenthe – aan het woord komt. Zelf werkt ze niet meer in het veen, dat kan ze niet meer. Maar tot haar zestigste heeft ze dat altijd gedaan. Ze geeft de commissie onomwonden haar mening. “Waar is de plaats der vrouw? Thuis! Dan kregen de kinderen betere opvoeding en beter onderwijs. Nu eens verbrandt er een kind, dan weder verdrinkt er een. Dat kan voorkomen worden.” Een dergelijk citaat geeft reeds aan hoe erbarmelijk de omstandigheden waren waaronder destijds mannen, vrouwen en kinderen in de Ooststellingwerver venen hun werk moesten verrichten. Het ging om lange werkdagen, zwaar werk en slechte verdiensten, waarbij de lonen niet vooraf waren vastgelegd. De arbeiders wisten niet precies wat ze het komend veenseizoen zouden verdienen en legden zich er bijvoorbeeld knarsetandend bij neer dat turven per stok werden gerekend, zonder te weten wat deze maat officieel inhield.
Ook de vakbondsredevoeringen van Pieter Jelles Troelstra in Café Zwart zijn legendarisch. En ook diens bemoeienis met de broodstaker Bruinsma is een bekend gebeuren. Troelstra zou in 1893 met de Appelschaster veenarbeiders te maken krijgen, toen hij Bruin Tjibbes Bruinsma voor de rechtbank verdedigde. Deze was voor zijn optreden bij de stakingen van 1888 uit zijn huis gezet, zou de eerstvolgende jaren in zijn eigen dorp geen werk meer vinden en moest eerst in de Drentse venen en daarna in Duitsland zijn brood verdienen. Voor zijn interventie bij de armmeesters – hij zou de armvoogd hebben gedwongen brood te geven en een veldwachter met de dood hebben bedreigd – kreeg hij 15 maanden cel, de briljante verdediging van Troelstra ten spijt. Het gevolg was wel, dat progressieve liberalen zich gingen bemoeien met de armoede in Friesland en de vervolging van socialisten en arbeiders- en stakingsleiders. Ook hier: resultaat op langere termijn. -
Groepsaccommodatie Appelscha - de Specht
Groepsaccommodatie Appelscha - de SpechtDirect boekbaar
-
B&B Bij Lichtfontein
B&B Bij Lichtfontein -
Aekingerzand
Aekingerzand -
De Spirie
De Spirie -
Smidslaantje
Smidslaantje -
Bungalowpark De Kloosterhof
Bungalowpark De Kloosterhof